Nowe środki ostrożności w Chinach przeciwko covid-19 i ich wpływ na transport

11.4.2022

Covid-19 ponownie ogranicza wysyłkę towarów z Chin.

11. 4. aktualizacja:

Blokada w Szanghaju przedłuża się i na ten moment ma potrwać do końca kwietnia. Kolejne ograniczenia nakładane są na transporty i powstaje coraz więcej punktów kontrolnych. Kontrolerzy upewniają się, że kierowcy posiadają specjalne zezwolenia, które ważne są tylko przez 24 godziny i dotyczą tylko wyznaczonych i zatwierdzonych tras. Przepustowość ponad 90% dróg jest ograniczona z powodu kwarantanny i surowych restrykcji. Większość fabryk i magazynów jest nadal zamknięta. Chociaż port w Szanghaju nadal działa w trybie alarmowym, nadawanie i odbieranie kontenerów jest bardzo trudne. Alternatywne porty, takie jak Ningbo czy Shenzhen, zapełniają się oraz zaczynają mieć problemy z dostępnymi miejscami.

Loty międzynarodowe na lotnisko Pudong w Szanghaju są często odwoływane. Przesyłki importowe i eksportowe z alternatywnych lotnisk, takich jak Zhengzhou, są opóźnione o kilka dni z powodu tworzenia się kolejek. Lotnisko w Nankinie jest tymczasowo zamknięte. Na lotnisku Quingdao wszystkie przesyłki importowe są przetrzymywane przez 10 dni z powodu kwarantanny.

29. 3. aktualizacja:

Miasto Shenzhen po ponad tygodniowym zamknięciu, zostało otwarte. Teraz nowo zamkniętym miastem jest Szanghaj, którego wyłączenie planowane jest w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje zamknięcie Szanghai PUDONG od 28 marca do 1 kwietnia. Drugim etapem będzie zamknięcie Szanghaj PUXI od 1 do 5 kwietnia. Tam, gdzie to możliwe, przesyłki z dotkniętych stref będą przekierowywane do pobliskich lotnisk i portów. Należy jednak spodziewać się opóźnień z powodu restrykcji i kwarantanny.

17. 3.

W chińskich miastach Shenzhen, Szanghaju, Ningbo, Guangzhou, Tianjin, Qingdao, Dalian doszło do bardzo znaczącego wzrostu liczby zachorowań na Covid-19, typu Omicron. Najbardziej dotknięte 17,5-milionowe miasto Shenzhen zostało zamknięte z powodu pojawienia się 5000 nowych przypadków. To najwyższa liczba od 2 lat. Przypuszcza się, że miasto będzie zamknięte przez 7 dni. Transport publiczny i metro zostały wstrzymane, ale pozostałe terminale działają. Kierowcy muszą przedstawić negatywny test antygenowy, który nie może być starszy niż 24 godziny. Bez niego nie mogą wejść ani wyjść z terminali.

Port Yantian, funkcjonuje bez zmian razem z innymi terminalami, jednak eksploatacja magazynów i części terminali jest ograniczona. Można się spodziewać bezpośredniego wpływu na dostępność towarów i usługi ze względu na kwarantanny oraz ograniczenia.

Lotnisko w Szanghaju obsługuje do 106 międzynarodowych lotów pasażerskich, w tym lokalnych linii lotniczych, takich jak Air China, China Eastern do pobliskich miast. Sytuacja ta może trwać do maja i będzie miała bezpośredni wpływ na dostępną przepustowość. Lotnisko nadal obsługuje loty cargo.

Galeria

Więcej aktualności

Wszystkie aktualności