Konflikt na Ukrainie i jego wpływ na transport międzynarodowy

1.3.2022

Wpływ konfliktu na międzynarodowy transport lotniczy, morski i kolejowy.

Transport lotniczy:

Sankcje wobec Rosji poważnie ograniczyły przepustowość niektórych linii lotniczych, a część z nich zawiesiła swoje połączenia na kierunkach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W sytuacji zamknięcia rosyjskiej przestrzeni powietrznej, linie lotnicze zostały zmuszone do przekierowania swoich lotów na inne trasy, co spowodowało wydłużenie czasu przelotu i wzrost stawek. Dodatkowym problemem jest znaczny wzrost kosztów paliwa lotniczego. Musimy być przygotowani na wzrost cen i dalsze pogorszenie dostępności miejsca na większości destynacji.

Jesteśmy w ścisłym kontakcie ze wszystkimi liniami lotniczymi i IATA, aby zapewnić naszym klientom optymalne na chwilę obecną rozwiązania i utrzymać ich łańcuchy dostaw na obecnym poziomie.

Transport morski:

Niektórzy armatorzy, tacy jak Hapag Lloyd czy Maersk, zawiesili obsługę portów rosyjskich. Spodziewamy się, że dołączą do tego również inni armatorzy. Jest to krok w odpowiedzi na sankcje i częściowe odcięcie Rosji od międzynarodowego bankowego systemu płatności SWIFT. Jeśli konflikt potrwa dłużej, armatorzy mogą również ograniczyć usługi do/z Morza Czarnego, głównie w odpowiedzi na zagrożenia bezpieczeństwa. Przesyłki będą więc musiały być przeładowywane w Grecji lub Turcji w celu późniejszego transportu lądowego do finalnych destynacji. Monitorujemy sytuację i reagujemy na bieżąco na wszystkie zmiany.

Transport kolejowy:

Aktualnie odbywa się na dotychczasowych warunkach ale tutaj również możemy się spodziewać ograniczeń, zmiany trasy przejazdu, a nawet zawieszenie serwisu.

Będziemy Państwa informować na bieżąco.

Galeria

Więcej aktualności

Wszystkie aktualności