Mówimy „TAK!” kobietom w logistyce!

Choć mogłoby się wydawać, że logistyka to dziedzina wyłącznie męska, to z całą pewnością tak nie jest. Bardzo cieszy więc trend, że coraz więcej kobiet pojawia się w branży TSL.

W ten trend wpisuje się polityka zatrudnienia w spółce Geis PL, gdyż od początku swojego istnienia firma zatrudnia kobiety na wielu stanowiskach- od asystentek po stanowiska specjalistyczne, kierownicze oraz managerskie.

Czy zatem logistcustomer care_Geis PLyka jest kobietą?

Dziś logistyka nie kojarzy się już tylko z halami magazynowymi i ciężką pracą fizyczną. To przede wszystkim nowoczesna, dynamiczna branża z całą złożonością i kompleksowością procesów.  Rozwój automatyzacji procesów, cyfryzacja i inteligentne rozwiązania – wszystko to w całym łańcuchu logistycznym ułatwia i usprawnia pracę.

Dziedzina ta staje się zatem coraz bardziej dostępna również dla kobiet. Jak mówi Dorota Wójcik - HR Manager spółki Geis PL Logistyka stereotypowo postrzegana jest jako męskie środowisko pracy. Statystyki wyraźnie wskazują jednak, iż coraz więcej kobiet pracuje i rozwija się zawodowo w firmach transportowo – spedycyjno – logistycznych. Kobiety świetnie odnajdują się w tej branży wykonując wiele różnorodnych zadań- pracują w magazynach, obsługują wózki widłowe i zarządzają procesami operacyjnymi. W naszej firmie przedstawicielki płci pięknej stanowią ok. 35% całej załogi pracując na wielu różnych stanowiskach, niezależnie od szczebla struktury organizacyjnej”.

W spółce Geis nikogo nie dziwią kobiety operujące wózkami widłowymi i wykonujące prace magazynowe. Ba! Takiej uważności przy transportowaniu przesyłek i skrupulatności w wykonywaniu powierzonych obowiązków mógłby pozazdrościć im niejeden mężczyzna! Warto zauważyć, że Geis ma w swoich szeregach także kilka kobiet, które pracują na stanowisku zawodowego kierowcy, choć akurat w tym zawodzie nadal wyraźnie dominują mężczyźni. Wojcik Dorota_HR Manager

Prawdziwym królestwem kobiet w Geis jest natomiast Centrum Obsługi Klienta, gdzie przedstawicielki płci pięknej pracują jako konsultantki czy specjalistki ds. obsługi klienta. Okazuje się, że kobiety są zdecydowanie lepiej predystynowane do wykonywania takiej pracy niż mężczyźni. Jak mówi Ewelina Klimczak, która jest kierownikiem COK: „Kobiety są cierpliwe, empatyczne i wielozadaniowe. Cechy te są bardzo pozytywnie odbierane w bezpośrednim kontakcie z klientami.” Klienci doceniają również szybkość reakcji na dane zadanie i umiejętne przekazywanie informacji zwrotnej. „Zespół Obsługi Klienta to w 71% przedstawicielki płci pięknej. Dziewczyny mają bogaty zbiór doświadczeń i różnych sposobów myślenia na temat tych samych problemów, co przekłada się na nowatorskie i kreatywne rozwiązania” – dodaje.

Przedstawicielki płci pięknej nie są rzadkością również na stanowiskach administracyjnych. Jako asystentki zarządu, księgowe, specjalistki ds. marketingu czy przedstawicielki handlowe pracują w centrali firmy w Strykowie koło Łodzi, jak również w pozostałych 20 oddziałach w Polsce. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje Magda Kubala, która jest rodzynkiem wśród męskiego grona Kierowników Działów Dystrybucji Krajowej. Jej skuteczność w kierowaniu procesami dystrybucji w krakowskim oddziale zdecydowanie potwierdzą wszyscy pracownicy tej lokalizacji.

Nie sposób nie pochwalić się w tym miejscu obecnością kobiety w Dziale IT- departamencie, który zazwyczaj bywa zdominowany przez mężczyzn. Wie coś o tym Urszula Janicka, specjalistka IT, która każdego dnia dzieli biuro z kolegami. „Chociaż większość moich współpracowników to mężczyźni, nie przeszkadza mi to. Zawsze byłam chłopczycą więc takie towarzystwo w pracy bardzo mi odpowiada. Dodatkowo mam to szczęście, że moim koledzy są fajnymi ludźmi.” Ula dodaje, że nie było jej ciężko zaaklimatyzować się do teamu, ponieważ już na studiach była otoczona praktycznie samymi chłopakami. „Lubię pracować na tym stanowisku, ponieważ nieustannie stawiam czoła nowym wyzwaniom i projektom. Muszę szukać rozwiązań, analizować dane, ale jednak być przy tym komunikatywna i empatyczna.” Ula dodaje, że nie inne kobiety nie mają się czego obawiać na typowo męskich stanowiskach: „Zdecydowanie jest tu możliwość wykorzystania swojego potencjału. Praca jest zróżnicowana, bardzo dynamiczna i ciekawa, a z profesjonalnego punktu widzenia jest też dobry system szkoleń i praca w międzynarodowym środowisku.”

Spółka Geis PL promuje zatrudnianie kobiet na stanowiskach kierowniczych. Jak mówi Dorota Wójcik- „Dzisiaj kobiety na stanowiskach kierowniczych w logistyce przestają być wyjątkowym zjawiskiem, jest ich coraz więcej i osiągają świetne wyniki. Natura kobieca pomaga im w organizacji, planowaniu i holistycznym zarządzaniu procesami. Co istotne, kobiety nie tracą przy tym nic ze swojej kobiecości-  uprzejme, miłe, empatyczne, przełamują lody, łagodzą obyczaje oraz cierpliwie i skutecznie rozwiązują problemy. Jako ekspertki od wielozadaniowości, łączą różnorakie perspektywy, podejmują decyzje i są mistrzyniami w zarządzaniu priorytetami. Chciałabym jednak zdecydowanie podkreślić, że kobiety w branży logistycznej chcą przede wszystkim być postrzegane przez pryzmat profesjonalizmu, a nie płci”- dodaje.

W Geis kobiety mogą cieszyć się stabilnością zatrudnienia i perspektywami na rozwój. Jako firma rodzinna, z ponad 70-letnią tradycją pracodawca zwraca dużą uwagę, aby każdy mógł się czuć pewnie i bezpiecznie oraz aby mógł rozwinąć skrzydła. Dbając o rozwój osobisty i zawodowy oraz o integrację środowiska kobiecego, firma zainicjowała program dla Pań „Ladies First”.  Warsztaty z psychologiem, szkolenia, prelekcje dotyczące zdrowego trybu życia i work-life balance oraz wspólne celebrowanie takich okazji, jak chociażby Dzień Kobiet czy Dzień Matki to tylko część inicjatyw realizowanych w ramach tego programu. „Z całą pewnością można potwierdzić, że potencjał kobiet jest ogromny, a rolą i wyzwaniem dla pracodawcy jest stworzenie warunków do jego uwolnienia oraz do zarządzenia nim w odpowiedni sposób”- podsumowuje Dorota Wójcik.

Czy zatem logistyka jest kobietą? Nie ma najmniejszych wątpliwości, że podobnie jak kobieta nie jest do końca odgadniona i ma wiele twarzy!

Galeria

Więcej aktualności

Wszystkie aktualności