SZYBSZY ODBIÓR DZIĘKI INTELIGENTNYM OKULAROM

Zespół naszego centrum logistyczno-technologicznego w Gochsheim koło Schweinfurtu pracuje teraz w oparciu o rozwiązanie pick-by-vision z wykorzystaniem okularów Google Glass. Projekt dotyczy obsługi artykułów marki Nike dla firmy INTERSPORT. Szczegóły wyjaśnia Marco Weißensel, dyrektor działu logistyki w regionie.

Skąd pomysł, aby przetestować inteligentne okulary?

Pick-by-vision to stosunkowo nowa, innowacyjna technologia, którą traktujemy jako uzupełnienie i udoskonalenie naszych dotychczasowych technik komisjonowania. Jej największą zaletą jest fakt, że pracownicy mają wolne obie ręce. Wprawdzie pierwsze testy przeprowadzone kilka lat temu nie przyniosły zadowalających wyników, jednak obecnie dostępna jest nowa generacja inteligentnych okularów, wyposażonych w specjalne oprogramowanie dla logistyki. W związku z tym pod koniec 2019 roku zainicjowaliśmy nowy projekt, korzystając z usług firmy Picavi,geis-logistik-google-glass-0180 jednego z czołowych integratorów systemów działających w tym segmencie.

Jakie konkretnie są cele projektu?

Przede wszystkim chodzi o zwiększenie produktywności i poprawę jakości usług komisjonowania, które świadczymy dla naszych klientów. Z drugiej strony zawsze staramy się zapewniać naszym pracownikom innowacyjną technikę, która ułatwia pracę i upraszcza procesy. W tym celu stosujemy także inne technologie, np. rękawice do komisjonowania czy skanery pierścieniowe, współpracujące np. ze smartfonem lub smartwatchem.

Jak wygląda poziom akceptacji wśród pracowników?

Rozwiązanie oparte na okularach Google Glass Enterprise Edition 2 zostało przyjęte bardzo dobrze. Pod względem wygody noszenia i obsługi model ten uzyskał najlepsze wyniki w testach. Wyświetlane informacje są skonfigurowane tak, aby ściśle odpowiadały naszym procesom. Są podane w sposób przejrzysty i wolny od zakłóceń: stanowisko, numer materiału, ilość. Skanowanie odbywa się przy pomocy rękawicy do komisjonowania, co jest korzystne ze względów ergonomii. Już na etapie przygotowania projektu udało nam się wzbudzić zainteresowanie wśród pracowników. Mieliśmy wielu chętnych do udziału w projekcie, a w codziennej praktyce pracownicy również są zachwyceni nową techniką. W połowie grudnia, po zakończeniu pierwszych testów na pięciu parach inteligentnych okularów, wdrożyliśmy dziesięć urządzeń do regularnego, pełnowymiarowego użytku.

Czy jest planowane seryjne wykorzystanie tych urządzeń?

To bardzo możliwe. Obecnie ewaluujemy procesy i badamy wzrost produktywności. Oprócz tego analizujemy, w których jeszcze oddziałach Grupy Geis warto byłoby zastosować rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem okularów Google Glass.
 

Galeria

Więcej aktualności

Wszystkie aktualności